Podręcznik do klasy 8 został zaktualizowany pod względem wersji wykorzystywanych aplikacji oraz prezentowanych treści. Zagadnienia przedstawiono w pięciu rozdziałach: Lekcje z HTML-em, Lekcje z Pythonem, Lekcje z danymi, Lekcje z modelami i Lekcje w sieci. Uczniowie dowiedzą się, jak tworzyć mniej i bardziej skomplikowane strony i witryny internetowe wykorzystujące kaskadowe arkusze stylów oraz elementy interaktywne CSS i JavaScript, zaczną programować w języku tekstowym Python oraz poznają nowe możliwości arkusza kalkulacyjnego ( utworzą w arkuszu prosty kalkulator, będą analizować duże zestawy danych z wykorzystaniem tabel przestawnych oraz traktować arkusz jako narzędzie do przeprowadzania symulacji), skupią się również na pracy w sieci i w chmurze oraz zagadnieniach związanych z nauką i rozwijaniem zainteresowań online. Dzięki zastosowaniu podejścia problemowego podręcznik zachęca dzieci do samodzielnej pracy i pozwala w efektywny sposób zdobyć kompetencje niezbędne w cyfrowym świecie.
Całość dopasowano do potrzeb i możliwości uczniów, którzy od początku swojej edukacji realizują program według nowej podstawy programowej. Dodatkowo podręcznik wzbogacono o atrakcyjne infografiki. Sprawdzone w praktyce ćwiczenia krok po kroku prowadzą ucznia do celu, a ciekawe zadania dodatkowe inspirują do samodzielnej pracy i rozwijania niezbędnych umiejętności. Nauczyciel może w razie potrzeby łatwo zindywidualizować nauczanie.
Uczeń w klasie 8 pracuje z:
prostym edytorem tekstu, w którym tworzy strony w językach HTML, CSS i JavaScript;
środowiskiem programowania tekstowego, w którym przygotowuje aplikację rysującą fraktale, wykonuje obliczenia oraz rysuje proste wzory;
arkuszem kalkulacyjnym, w którym rozwiązuje problemy związane z ciągami i symulacjami oraz rysuje wykresy funkcji liniowych;
aplikacjami mobilnymi do wykonywania pomiarów;
serwisami i aplikacjami umożliwiającymi naukę i rozwijanie zainteresowań online.
Tematy zajęć nawiązują do codziennych problemów oraz innych przedmiotów. Autorzy doświadczeni metodycy proponują pracę metodą problemową, na co obecna podstawa programowa stawia szczególny nacisk.
Struktura każdej lekcji jest uporządkowana i przedstawia się następująco:
lista zdobywanych umiejętności,
postawienie ciekawego problemu,
przedstawienie sposobu rozwiązania problemu oraz wskazówek i rad ułatwiających zapamiętanie ważnych zasad,
wybór zadań do samodzielnego wykonania.