Reguła św. Franciszka z Asyżu (1223-2023)
Jubileusz 800-lecia powstania Reguły św. Franciszka każe spojrzeć na ten dokument z należną mu czcią i podziwem, nie tylko ze względu na jego wartość historyczną, ale przede wszystkim uniwersalność, dzięki której do tej pory jest podstawą formy życia dla licznej rzeszy naśladowców Franciszka z Asyżu. Trudno porównać go do jakiegokolwiek innego utworu literatury religijnej, chyba tylko do Ewangelii, której chce być żywym i jak najwierniejszym streszczeniem.
Zgodnie z wolą umierającego Franciszka odnotowaną w Testamencie bracia mniejsi mieli zawsze nosić Regułę ze sobą i czytać ją na wszystkich kapitułach. Wierni tej zachęcie, medytowali i wcielali w życie zawarte w niej zasady mimo zmieniających się czasów. Tak jest aż do dziś.
Proponowany komentarz ma służyć pomocą w lepszym rozumieniu intencji, które kierowały Franciszkiem, kiedy prosił papieża Honoriusza III o potwierdzenie nowej formy życia zakonnego i gdy przekazywał zatwierdzony tekst braciom, by go wiernie i święcie zachowywali aż do śmierci. Ma być źródłem inspiracji do bogatych przemyśleń co do sposobu wstępowania w ślady Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie.