Polskie dzieła wokalne w opracowaniu na dwa oboje
Emilia Ogonowska-Jaroń - oboistka, wokalistka, teoretyk muzyki, pedagog, konferansjer. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Prywatne Policealne Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu oraz Podyplomowe Studia z Retoryki funkcyjnej, emisji i rehabilitacji głosu. Odbyła liczne kursy i lekcje mistrzowskie z zakresu gry na oboju w Polsce i w Niemczech. Na co dzień pracuje jako nauczyciel oboju i teorii w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Koncertuje w kraju i za granicą, prezentując się instrumentalnie i wokalnie - jako solistka, kameralistka, czy muzyk orkiestrowy. Prowadzi warsztaty wokalne i instrumentalne na terenie regionu i kraju. Na swoim koncie ma liczne międzynarodowe i ogólnopolskie osiągnięcia pedagogiczne z zakresu nauki gry na oboju, śpiewu i teorii muzyki. Za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce dwukrotnie otrzymała Nagrodę Indywidualną II stopnia od Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.
W wolnym czasie publikuje felietony o tematyce muzycznej i edukacyjnej. Jest autorką bloga e-muzycy, artykułów publikowanych na łamach ,,Ruchu Muzycznego", ,,Dwutygodnika Kieleckiego" i serwisów internetowych.
Za pierwsze wydanie publikacji Polskie dzieła wokalne w opracowaniu na dwa oboje została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym ,,Fanfary Lwowa 2021" w kategorii praca metodologiczna.
Jest inicjatorem i koordynatorem wielu projektów artystycznych i oświatowych. Związana z licznymi organizacjami pozarządowymi działa społecznie na terenie regionu i kraju.