Darmowa dostawa od 999,00 zł
Joseph Beuys a sztuka polska

Joseph Beuys a sztuka polska

37,90 zł
brutto / szt.
Najniższa cena z 30 dni: / szt.
Cena regularna: / szt.
Cena katalogowa:65,00 zł
  • Producent: Fundacja Bęc Zmiana
  • Kod produktu: 9788366082229
14 dni na łatwy zwrot
Bezpieczne zakupy
Kliknij, aby dodać produkt do listy zakupowejDodano produkt do listy zakupowejDodaj do listy zakupowej

Joseph Beuys jest jedną z najważniejszych postaci sztuki XX wieku. Beuys wierzył, że każdy człowiek jest artystą i że sztuka ma moc rewolucyjną, zdolną do transformacji społeczeństwa. Zachęcał do przekształcania codziennych działań w procesy twórcze, co w obliczu współczesnych wyzwań jest szczególnie aktualne. Idee Beuysa przenikały i przenikają nadal do prac wielu twórców, także w Polsce.

Marta Ryczkowska, historyczka sztuki, krytyczka i kuratorka, analizuje twórczość Beuysa i jej wpływ na polskich artystów, wśród których są Teresa Murak, Jerzy Rosołowicz, Paweł Freisler, Henryk Gajewski, duet KwieKulik, Tadeusz Kantor, Andrzej Partum oraz Mirosław Bałka. Posłowie autorstwa Sebastiana Cichockiego dodatkowo poszerza tę listę o najmłodszą, tworzącą już w XXI wieku, generację artystów i artystek.

Kryzys klimatyczny nadał bowiem nowego znaczenia ekologicznym i społecznym postulatom Beuysa. Jego działania, takie jak sadzenie drzew czy ochrona mokradeł, są dziś interpretowane jako pionierskie formy aktywizmu ekologicznego.

Wpływ artysty widoczny jest również w praktykach łączących sztukę z edukacją i polityką. Beuys przewidywał, że w przyszłości sztuka stanie się narzędziem niezbędnym do ochrony planety i demokracji. Jego dziedzictwo inspiruje do tworzenia alternatywnych form sztuki współczującej, użytecznej i dobrej dla wszystkich istot.

Dziś czytamy twórczość Josepha Beuysa zazwyczaj poprzez dzieła innych, potwierdzając, że mamy do czynienia z wyjątkowo żywotnym dziełem totalnym, odkładającym się jak warstwy tektoniczne idei i postulatów, realizowanych przez rozmyte, zbiorowe ciało artystyczne. Twórczość Beuysa mierzy się bowiem z fundamentalnymi, naglącymi pytaniami, jakie zadać możemy, rozważając naturę sztuki i jej relacji do tego co wobec niej zewnętrzne. Co jest sztuką a co nią nie jest? Gdzie przebiegają granice sztuki (czy w ogóle istnieją)? Do czego służy sztuka? Czy ma wartość użytkową? Jaki jest jej cel? Kim jest osoba artystyczna? Jakie stoją przed nią zadania? Gdzie jest miejsce dla sztuki (muzeum, siedziba partii politycznej, mokradła)? Książka Marty Ryczkowskiej nie tylko uzupełnia istotny brak w polskim piśmiennictwie, jakim jest kompleksowe i wyczerpujące opracowanie twórczości Josepha Beuysa, ale także porządkuje wpływy, tematy, konteksty, zainteresowania oraz informacje biograficzne na temat życia artysty. Sebastian Cichocki, fragment wstępu

Symbol
9788366082229
Autor
Marta Ryczkowska
Wydawnictwo
Fundacja Bęc Zmiana
Ilość stron
0
Format
164x238 mm
Oprawa
broszurowa
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
pixel