Walizka Mengelego. Anatomia oszustwa
Ta książka opowiada o anatomii oszustwa: od początkowej euforii związanej z odnalezieniem zaginionej dokumentacji z eksperymentów Josefa Mengelego w Auschwitz, poprzez narastające wątpliwości i próby ich rozwiania, po odkrycie misternie utkanego fałszerstwa. Relacjonuje również działania protagonistów oraz wyścig z czasem, gdy do mediów zaczynają przenikać informacje o odnalezionych dokumentach, pochodzących rzekomo z nazistowskich laboratoriów medycznych.
Autor opisuje sfingowane dowody, wyrafinowane fałszywe tropy i pozorne sukcesy badawcze. Jest to opowieść o projekcie naukowym, który przeradza się w wielowątkowe śledztwo kryminalne, co prowadzi ostatecznie do ujawnienia oszustwa oraz zdemaskowania Magdolny Kaiser hochsztaplerki, której rozmach przywodzi na myśl postać Konrada Kujaua, fałszerza dzienników Hitlera. W maju 2018 roku zostaje ona skazana za oszustwo na cztery i pół roku więzienia.
Ale jak to możliwe, że mogła zajść tak daleko? I dlaczego oszuści, którzy wiążą swoje mistyfikacje z Holokaustem, odnoszą tak wielkie sukcesy? Co to mówi o nas jako o audytorium, które daje im przestrzeń do działania?
W swojej porywającej relacji Bogdan Musiał analizuje również te zagadnienia.